2024 Outdoor Season Leading Athletics Louth Performances

Best 10 performances in each individual event (with senior specs), along with additional performances to the standard in parentheses. Best performance in each relay, along with additional performances to the standard in parentheses.

 

Best 3 performances with hurdles 3 inches below the senior height (but with senior spacings) and with the next heaviest throwing implement are also included.

 

Events deemed "non-standard" - for example, "in-between" distances like the 300m, or events that are normally only contested by underage or masters athletes - are not included in these lists.

 

MEN            
             
100m (11.5)          
  10.89 w Seán Stratton Boyne 25 May Leinster U20 Ch Carlow
1 11.12 Seán Stratton Boyne 30 Jun irish Ch Santry
2 11.25 Stevie Wong Ace 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
3 11.33 Romeo Fomenky Boyne 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
  11.37 w Leon King Abor Boyne 19 Jun UCD Meet UCD
4 11.55 Leon King Abor Boyne 19 May AAI May Open Santry
5 11.68 Ryan McMahon Boyne 18 May Leinster Sch Ch Santry
6 11.71 Harry Devitt Boyne 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
7 11.75 Aaron Mulligan DSG 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
  11.81 w Adam Russell Ace 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
8 11.86 Fikayo Oluajo B'rock 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
9 11.87 Ledley King Abor Boyne 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
  11.90 w Lochlan Mattison B'rock 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
10 11.94 Lochlan Mattison B'rock 6 Jul Nat League Prelim Athlone
             
200m (23.5)          
1 22.73 Andrew Kelly DDAC 29 Jun Irish Ch Santry
2 22.83 Seán Stratton Boyne 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
  22.83 Seán Stratton Boyne 12 May Dublin Graded Santry
3 22.89 Stevie Wong Ace 6 Jul Nat League Prelim Athlone
4 23.41 Conn Bonar Dunleer 27 Apr ANI Open Meet Belfast
5 23.86 Leon King Abor Boyne 12 May Dublin Ch Santry
6 23.98 Dillon Rowland B'rock 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
7= 24.25 Harry Devitt Boyne 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
7= 24.25 Ryan McMahon Boyne 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
9 24.42 Caoimhín McShane Boyne 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
10= 24.50 Aaron Mulligan DSG 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
10= 24.50 Fikayo Oluajo B'rock 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
             
400m (53.0)          
1 50.84 Matthew Fitzpatrick Dunleer 14 Jul AAI Games Santry
2 51.16 Andrew Kelly DDAC 19 May AAI May Open Santry
3 52.15 Neil Culhane Ace 29 Jun Irish Ch Santry
4= 52.24 Dillon Rowland B'rock 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
4= 52.24 Jordan Kelly DDAC 16 Jul Louth Ch Drogheda
6 53.23 Seán Reilly S Peter's 15 May Leinster Sch Ch Santry
7 53.30 Eseosa Omoregbe Dunleer 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
8 55.3 Caoimhín McShane Boyne 12 May Louth Juv Ch Bush
9 56.58 Adam Russell Ace 3 Jul Dublin Graded Santry
10 56.9 Jack Devitt Boyne 12 May Louth Juv Ch Bush
             
800m (2:04.0)          
1 1:51.21 Neil Culhane Ace 15 Jun BMC Meet Belfast
2 1:52.48 Cian Gorham S Peter's 4 May IMC Meet Santry
3 1:53.40 Matthew Fitzpatrick Dunleer 15 May Leinster Sch Ch Santry
4 1:55.48 Shea O'Donnell Ace 15 Jun BMC Meet Belfast
5 1:55.53 Eseosa Omoregbe Dunleer 29 Jun Irish Ch Santry
6 1:56.08 Matthew O'Shea DDAC 11 May IMC Meet Belfast
7 1:56.63 Rory McLoughlin S Peter's 14 Jul AAI Games Santry
8 1:57.52 Chris Keenan DDAC 4 May IMC Meet Santry
9 1:57.75 Darragh Greene Dunleer 4 May IMC Meet Santry
10 1:59.81 Seán Reilly S Peter's 4 May IMC Meet Santry
             
1500m (4:20.0)          
1 3:48.80 Cian Gorham S Peter's 26 May IFAM Brussels
2 3:52.70 L Forde Dunne Ace 4 May IMC Meet Santry
3 3:52.78 Chris Keenan DDAC 11 May IMC Meet Belfast
4 3:54.62 Tadhg Donnelly DDAC 5 May MAAC Ch L'ville
5 3:55.68 Shea O'Donnell Ace 11 May IMC Meet Belfast
6 3:56.88 Darragh Greene Dunleer 11 May IMC Meet Belfast
7 4:02.23 Matthew O'Shea DDAC 3 Jul Dublin Graded Santry
8 4:09.22 Conor Matthews Dunleer 14 Jul AAI Games Santry
9 4:19.40 Sam O'Neill Dunleer 11 May IMC Meet Belfast
10 4:22.87 Aaron Spaight Dunleer 6 Jul Nat League Prelim Athlone
             
1 Mile (4:40.0)          
1 4:22.57 Chris Keenan DDAC 12 Jul Morton Games Santry
2 4:23.21 Danny Nugent Ace 15 Jun BMC Meet Belfast
3 4:23.91 Matthew O'Shea DDAC 12 Jul Morton Games Santry
4 4:36.85 L Forde Dunne Ace 12 Jul Morton Games Santry
5 6:37.52 John McCooey NER 22 May Dublin Graded Tallaght
6 8:26.58 Jim O'Grady DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
7 10:24.54 Richard Duffy NER 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
             
3000m (9:30.0)          
1 9:13.35 Daire Matthews Dunleer 15 May Leinster Sch Ch Santry
2 9:15.01 Sam O'Neill Dunleer 15 Jun BMC Meet Belfast
3 9:21.07 D Mac Aodha NER 11 May IMC Meet Belfast
4 9:26.73 Peter McGuinness NER 15 Jun Dublin Graded DSD
5 9:33.55 Aaron Spaight Dunleer 16 Jul Louth Ch Drogheda
6 9:48.52 Rory Mulholland NER 16 Jul Louth Ch Drogheda
7 9:53.24 Noel Williams Dunleer 16 Jul Louth Ch Drogheda
8 9:56.74 Robbie Keane DDAC 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
9 9:57.25 Liam Fergus NER 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
10 10:01.26 Oisín Hughes NER 16 Jul Louth Ch Drogheda
             
5000m (16:45.0)          
1 13:53.12 Tadhg Donnelly DDAC 28 Mar Raleigh Relays Raleigh
2 15:47.76 D Mac Aodha NER 20 Apr NBH 5000m Meet Belfast
3 16:17.49 Aaron Spaight Dunleer 26 May Leinster Ch Carlow
             
10000m (36:00.0)          
1 29:21.98 Tadhg Donnelly DDAC 25 Apr Penn Relays Philadelphia
2 33:36.6 D Mac Aodha NER 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
3 34:37.8 Peter McGuinness NER 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
4 41:18.0 Oisín Hughes NER 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
             
110m H (18.0)          
1 19.94 Charlie Sands Ardee 6 Jul Nat League Prelim Athlone
             
400m H (1:03.0)          
1 59.46 Conn Bonar Dunleer 23 May Lagan Valley Meet Belfast
2 1:04.78 Charlie Sands Ardee 6 Jul Nat League Prelim Athlone
             
400m H 2' 9"          
1 1:01.01 Charlie Sands Ardee 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
2 1:04.51 Dillon Rowland B'rock 23 May Lagan Valley Meet Belfast
             
High J (1.73)          
1= 1.60 Craig Tuohy G'more 12 May Louth Juv Ch Bush
1= 1.60 Nelson C Akubuko B'rock 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
3= 1.42 Evan Cheshire DSG 2 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
3= 1.42 Nathan Hurry Dunleer 13 Jul Irish Juv CE Ch Santry
5 1.40 James Scanlon B'rock 11 May Louth Juv Ch Bush
6 1.31 Dáithí Ó Ciaráin Dunleer 13 Jul Irish Juv CE Ch Santry
7 1.30 Oisín Gallagher G'more 11 May Louth Juv Ch Bush
8= 1.25 Conor Carroll B'rock 12 May Louth Juv Ch Bush
8= 1.25 Ryan Dowd DSG 12 May Louth Juv Ch Bush
8= 1.25 Darragh Rooney Dunleer 8 Jun Leinster Juv CE Ch Tullamore
             
Pole V (3.00)          
1 2.80 Jonathan Gibson B'rock 15 May Leinster Sch Ch Santry
  2.80 Jonathan Gibson B'rock 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
             
Long J (5.80)          
1 5.77 Lochlan Mattison B'rock 11 May Louth Juv Ch Bush
2 5.45 Marc Byrne G'more 11 May Louth Juv Ch Bush
3 5.42 Charlie Sands Ardee 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
4 5.02 Aaron Mulligan DSG 11 May Louth Juv Ch Bush
5 4.88 Nathan Hurry Dunleer 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
6 4.79 Ryan McMahon Boyne 14 Apr Louth Juv Pre-Ch Bush
7= 4.69 Darragh Callaghan DDAC 14 Apr Louth Juv Pre-Ch Bush
7= 4.69 Conor Carroll B'rock 11 May Louth Juv Ch Bush
8 4.66 James Scanlon B'rock 11 May Louth Juv Ch Bush
9 4.60 Oscar Connolly G'more 11 May Louth Juv Ch Bush
10 4.58 Calvin McCourt DSG 11 May Louth Juv Ch Bush
             
Triple J (11.80)          
1 14.91 Michael Alajiki D'dealgan 6 May British Univ Ch Manchester
             
Shot (9.50)          
1 11.88 Tadg Reilly Dunleer 25 May Leinster Ch Carlow
2 10.11 Euan Canniffe Boyne 16 Jul Louth Ch Drogheda
3 7.80 Michael Walker DDAC 16 Jul Louth Ch Drogheda
4 7.25 Thomas McGrane S Peter's 22 May Dublin Graded Tallaght
5 6.56 Andrew Quinn DSG 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
6 5.69 Gerard Maher DDAC 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
             
Shot 6kg          
1 10.14 Anthony Urbanski DSG 15 May Leinster Sch Ch Santry
2 8.04 Jidenmc Okwavah Boyne 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
3 7.55 Dermot Plunkett S Peter's 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
             
Discus (27.50)          
1 32.08 Euan Canniffe Boyne 6 Apr Irish Univ Ch Belfast
             
Hammer (26.00)          
1 13.97 Thomas McGrane S Peter's 6 Jul Nat League Prelim Athlone
             
Javelin (37.00)          
1 52.59 Euan Canniffe Boyne 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
2 37.53 Harry Devitt Boyne 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
3 35.88 Charlie Sands Ardee 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
4 34.85 Lochlan Mattison B'rock 11 May Louth Juv Ch Bush
5 31.66 Tadg Reilly Dunleer 16 Jul Louth Ch Drogheda
6 27.18 Jack Devitt Boyne 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
7 24.41 Anthony Urbanski DSG 15 May Leinster Sch Ch Santry
8 20.97 Conor Carroll B'rock 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
             
Javelin 700g          
1 40.24 Charlie Sands Ardee 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
2 33.40 Harry Devitt Boyne 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
3 32.65 Anthony Urbanski DSG 11 May Louth Juv Ch Bush
             
Wt Dist (4.50)          
1 4.69 Tadg Reilly Dunleer 6 Jul Nat League Prelim Athlone
             
Wt Dist 35lbs          
1 6.59 Euan Canniffe Boyne 6 Apr Irish Univ Ch Belfast
2 4.77 Thomas McGrane S Peter's 16 Jun Lusk Throws Meet Lusk
             
4x100m (44.0)          
1 45.85 Harry Devitt Boyne 9 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
    Ryan McMahon Boyne      
    Ledley King Abor Boyne      
    Romeo Fomenky Boyne      
             
4x400m (3:26.0)          
1 3:29.53 Andrew Kelly DDAC 30 Jun Irish Ch Santry
    Jordan Kelly DDAC      
    Louis O'Shea DDAC      
    Matthew O'Shea DDAC      
             
             
WOMEN            
             
100m (13.2)          
1 11.52 Gina Akpe-Moses B'rock 25 May IFAM Brussels
  11.71 w P Akpe-Moses B'rock 7 Jul UK League Woodford
2 11.82 P Akpe-Moses B'rock 22 Jun Junioren-Gala Mannheim
  12.42 w Sophie Gartland Ace 6 Apr Delaware Invit'l Newark
3 12.66 Sophie Gartland Ace 4 May CACC Ch Lakewood
  12.72 w A Drakoulaki Ace 25 May Leinster U20 Ch Carlow
4 12.84 A Drakoulaki Ace 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
5 13.12 Daniella Adebola Ace 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
6 13.23 Victoria Ovie DSG 22 Jun UK League Yate
7 13.32 Gráinne Moran DSG 11 Apr Lagan Valley Meet Belfast
  13.52 w Mary Scanlon B'rock 25 May Leinster Mast Ch Carlow
8 13.57 Gillian Tuohy G'more 18 May Leinster Sch Ch Santry
  13.73 w Erika Juozapaitė B'rock 25 May Leinster Mast Ch Carlow
9 13.81 Erika Juozapaitė B'rock 29 Jun NI Mast Ch Belfast
10 14.01 Mary Scanlon B'rock 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
             
200m (27.0)          
1= 24.28 Gina Akpe-Moses B'rock 26 May IFAM Brussels
1= 24.28 P Akpe-Moses B'rock 7 Jul UK League Woodford
3 24.93 Kate O'Connor DSG 22 Jun Ratingen CE Meet Ratingen
  25.45 w Sophie Gartland Ace 30 Mar Ramapo C Invit'l Mahwah
4 25.88 Sophie Gartland Ace 5 May CACC Ch Lakewood
5 25.92 Tara O'Connor DSG 27 Apr Somerset CE Ch Yeovil
6 26.37 Isabelle Adel DSG 9 May Raiffeisen Meet Kreuzlingen
7 26.51 Hannele Raji Boyne 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
  26.82 w Daniella Adebola Ace 6 Jul Nat League Prelim Athlone
8 26.91 A Drakoulaki Ace 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
9 27.13 Daniella Adebola Ace 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
10 27.41 Victoria Ovie DSG 5 Jun Open Meet Cardiff
             
400m (1:04.0)          
1 58.17 Gráinne Moran DSG 25 May Leinster U20 Ch Carlow
2 1:04.47 Ciara O'Connor Ace 6 Jul Nat League Prelim Athlone
3 1:07.0 Kate Culhane Ace 12 May Louth Juv Ch Bush
4 1:11.61 Hazel McGuinness Ardee 16 Jul Louth Ch Drogheda
5 1:14.5 Niamh Carroll DDAC 12 May Louth Juv Ch Bush
6 1:22.22 Bernie Balfe Ardee 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
7 1:30.97 Olivia Reilly DDAC 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
8 1:31.68 Sinéad Weldon DDAC 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
9 1:37.94 Pauline Breslin Ardee 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
10 1:49.89 Aishling Reilly DDAC 16 Jul Louth Ch Drogheda
             
800m (2:27.0)          
1 2:14.10 Sholah Lawrence Ace 4 May IMC Meet Santry
2 2:14.57 Kate O'Connor DSG 23 Jun Ratingen CE Meet Ratingen
3 2:17.21 Gráinne Moran DSG 11May IMC Meet Belfast
4 2:18.65 Niamh Brady S Peter's 5 Jun Dublin Graded Tallaght
5 2:20.08 Cliodhna Reilly Dunleer 7 Jul Irish Juv Ch Tullamore
6 2:23.82 Chloe Cooney Ace 7 Jul Irish Juv Ch Tullamore
7 2:24.0 Clíodhna Nolan Ace 6 Apr Irish Univ Ch Belfast
8 2:24.40 Dearbhla Leavy Dunleer 18 May Leinster Sch Ch Santry
9 2:25.00 Ciara O'Connor Ace 4 May IMC Meet Santry
10 2:29.4 Méabh Walsh G'more 12 May Louth Juv Ch Bush
             
1500m (5:05.0)          
1 4:35.14 Eimear Cooney Ace 11 May IMC Meet Belfast
2 4:38.93 Lisa Conlon Dunleer 4 May IMC Meet Santry
3 4:41.06 Kelly Breen NER 25 May BMC Grand Prix Manchester
4 4:41.85 Abbie Sheridan S Peter's 16 Jul Louth Ch Drogheda
5 4:43.17 Niamh Brady S Peter's 11 May IMC Meet Belfast
6 4:48.68 Sinéad McDonald G'more 16 Jul Louth Ch Drogheda
7 4:49.50 Sholah Lawrence Ace 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
8 4:50.17 Chloe Cooney Ace 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
9 4:57.7 Caer Ní Ghibne Ace 5 Apr Irish Univ Ch Belfast
10 5:01.6 Méabh Walsh G'more 11 May Louth Juv Ch Bush
             
1 Mile (5:30.0)          
1 5:04.88 Niamh Brady S Peter's 12 Jul Morton Games Santry
2 7:59.22 Olivia Reily DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
3 7:59.36 Eimear Knowles DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
4 8:12.93 Helen Symmons Ardee 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
5 8:33.05 Sharon Leslie DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
6 8:54.84 Mary Toner DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
7 9:09.36 Edel Smith DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
8 10:24.67 Anne Duffy NER 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
9 12:56.10 Margo Duffy DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
10 12:56.24 Mary Cuffe DDAC 16 Jul Fit4Life Mile Drogheda
             
3000m (11:30.0)          
1 9:59.17 Abbie Sheridan S Peter's 14 Jul AAI Games Santry
2 10:05.95 Neasa Reilly Dunleer 14 Jul AAI Games Santry
3 10:15.01 Kelly Breen NER 4 May IMC Meet Santry
4 10:24.36 Dearbhlá Allen S Peter's 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
5 10:28.83 Eimear Cooney Ace 15 May Leinster Sch Ch Santry
6 13:08.33 Bernie Balfe Ardee 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
7 13:12.35 Clíodhna Hyland NER 16 Jul Louth Ch Drogheda
8 13:17.16 Andrea McArdle DDAC 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
9 14:27.49 Yconne Russell DDAC 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
10 15:20.55 Michelle Egan DDAC 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
             
100m H (18.0)          
1 13.94 Kate O'Connor DSG 11 May Arona CE Meet Arona
  13.94 Kate O'Connor DSG 22 Jun Ratingen CE Meet Ratingen
2 15.39 Tara O'Connor DSG 12 May French Club Ch Blois
3 15.97 Isabelle Adel DSG 6 Jul CE Meet Thalwil
4 16.2 Amy McTeggart Boyne 18 May Northern League Blackburn
             
100m H 2' 6"          
1 14.82 Tara O'Connor DSG 27 Apr Somerset CE Ch Yeovil
2 15.8 Méabh O'Connor DSG 6 Apr Lancs CE Ch Blackpool
             
2000m SC (9:00.0)          
1 6:59.42 Abbie Sheridan S Peter's 6 Jul Nat League Prelim Athlone
2 7:12.76 Dearbhlá Allen S Peter's 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
3 8:36.17 Orla McLoughlin S Peter's 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
             
3000m SC (14:00.0)          
1 10:40.01 Abbie Sheridan S Peter's 30 Jun Irish Ch Santry
             
High J (1.50)          
1 1.76 Tara O'Connor DSG 15 May Leinster Sch Ch Santry
2 1.75 Kate O'Connor DSG 22 Jun Ratingen CE Meet Ratingen
3 1.60 Méabh O'Connor DSG 6 Apr Lancs CE Ch Blackpool
4 1.59 Rebecca Trimble DSG 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
5 1.53 Isabelle Adel DSG 6 Jul CE Meet Thalwil
6 1.52 Amy McTeggart Boyne 7 Jul UK League Woodford
7= 1.50 Cara Miele R'd'mer 11 May Louth Juv Ch Bush
7= 1.50 P Akpe-Moses B'rock 26 May UK YDL Milt Keynes
9 1.49 Molly Anne Moore G'more 8 Jun Leinster Juv CE Ch Tullamore
10= 1.40 Erika Juozapaitė B'rock 5 May Dublin Ch UCD
  1.40 Erika Juozapaitė B'rock 26 May Leinster Mast Ch Carlow
  1.40 Erika Juozapaitė B'rock 29 Jun NI Mast Ch Belfast
10= 1.40 Niamh Allen S Peter's 11 May Louth Juv Ch Bush
             
Pole V (2.30)          
1 2.55 Geraldine Finegan NER 19 May Lux Interclub Ch Ettelbruck
             
Long J (4.75)          
1 6.04 Kate O'Connor DSG 12 May Arona CE Meet Arona
2 5.35 Amy McTeggart Boyne 5 May British Univ Ch Manchester
3 5.22 Tara O'Connor DSG 28 Apr Somerset CE Ch Yeovil
4 5.15 Erika Juozapaitė B'rock 25 May Leinster Mast Ch Carlow
5 5.06 P Akpe-Moses B'rock 26 May UK YDL Milt Keynes
6 5.00 Isabelle Adel DSG 6 Jul CE Meet Thalwil
7 4.89 Hannele Raji Boyne 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
8 4.76 Niamh Allen S Peter's 12 May Louth Juv Ch Bush
9 4.54 Laura Duff S Peter's 11 May Louth Juv Ch Bush
10 4.47 Molly Anne Moore G'more 11 May Louth Juv Ch Bush
             
Triple J (9.50)          
1 10.42 Erika Juozapaitė B'rock 12 May Dublin Ch Santry
2 10.04 Rebecca Trimble DSG 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
3 9.77 Cara Miele R'd'mer 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
4 8.71 Geraldine Finegan NER 5 May Int'l Open Meet Dudelange
             
Shot (8.30)          
1 14.16 Kate O'Connor DSG 22 Jun Ratingen CE Meet Ratingen
2 11.89 Aoibhín McMahon B'rock 19 May AAI May Open Santry
3 10.77 Isabelle Adel DSG 6 Jul CE Meet Thalwil
4 10.41 Kya Mothiram Ardee 30 Mar SBH Throwsfest Hendon
5 9.36 J Fagbemi DSG 6 Jul Nat League Prelim Athlone
6 9.05 Emma Conway R'd'mer 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
7 8.88 Mary Scanlon B'rock 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
8 8.42 Erika Juozapaitė B'rock 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
9 8.39 Hannah Newman Boyne 16 Jul Louth U20 Ch Drogheda
10 5.45 Ciara Wall DDAC 14 Apr Louth Juv Pre-Ch Bush
             
Shot 3kg          
1 11.03 Méabh O'Connor DSG 6 Apr Lancs CE Ch Blackpool
2 10.89 J Fagbemi DSG 1 Jun Irish Sch Ch Tullamore
3 10.87 Tara O'Connor DSG 27 Apr Somerset CE Ch Yeovil
             
Discus (25.00)          
1 31.78 Isabelle Adel DSG 2 Mar Javelin Winterwurf Winterthur
2 31.71 Kya Mothiram Ardee 30 Mar SBH Throwsfest Hendon
3 24.70 Geraldine Finegan NER 19 May Lux Interclub Ch Ettlebruck
4 22.38 J Fagbemi DSG 6 Jul Nat League Prelim Athlone
5 14.72 Aoife Pentony Ardee 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
6 14.35 Charlotte O'Shea Ardee 16 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
             
Discus 0.75kg          
1 20.12 Ruri Mothiram Ardee 15 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
             
Hammer (25.00)          
1 30.03 Emma Conway R'd'mer 5 May Dublin Ch UCD
             
Javelin (25.00)          
1 52.12 Kate O'Connor DSG 23 Jun Ratingen CE Meet Ratingen
2 40.21 Aoibhín McMahon B'rock 19 May AAI May Open Santry
3 33.56 Isabelle Adel DSG 6 Jul CE Meet Thalwil
4 32.95 Amy McTeggart Boyne 18 May Northern League Blackburn
5 21.12 Mary Scanlon B'rock 25 May Leinster Mast Ch Carlow
6 16.60 Emma Conway R'd'mer 16 Jul Louth Mast Ch Drogheda
7 13.53 Hannah Newman Boyne 11 May Louth Juv Ch Bush
             
Javelin 500g          
1 43.73 Enya Silkena DSG 3 Feb

Throws Meet

Dunboyne
2 28.26 Geraldine Finegan NER 18 Mar Euro Mast Ind Ch Toruń
3 25.90 Tara O'Connor DSG 28 Apr Somerset CE Ch Yeovil
             
Wt Dist (4.00)          
1 5.63 Erika Juozapaitė B'rock 25 May Leinster Mast Ch Carlow
2 5.41 Rosemary Gibson B'rock 25 May Leinster Ch Carlow
             
Wt Dist 20 lbs          
1 6.04 Rosemary Gibson B'rock 6 Jul Nat League Prelim Athlone
             
Hept (2500)          
1 6244 Kate O'Connor DSG 23 Jun Ratingen CE Meet Ratingen
2 4197 Isabelle Adel DSG 6 Jul CE Meet Thalwil
             
Hept 2' 6"/3kg          
1 4855 Tara O'Connor DSG 28 Apr Somerset CE Ch Yeovil
             
4x100m (52.0)          
  53.14 A Drakoulaki Ace 6 Jul Nat League Prelim Athlone
    Daniella Adebola Ace      
    Mary Scanlon B'rock      
    Ciara O'Connor Ace      
1 54.99 Cliodhna Reilly Dunleer 9 Jun Leinster Juv Ch Tullamore
    Maeve Cunniffe Dunleer      
    Aisling Finegan Dunleer      
    Grace McEVoy Dunleer      
             
4x400m (4:15.0)          
  4:11.04 Daniella Adebola Ace 6 Jul Nat League Prelim Athlone
    Abbie Sheridan S Peter's      
    Ciara O'Connor Ace      
    Eimear Cooney Ace